קיצור תולדות הסלפי


רוברט קורנליוס מצלם את הסלפי הראשון בהיסטוריה (1863)

שימו לב לנתון הבא: בכל יום בתקופתנו מצולמות יותר תמונות משצולמו בכל המאה ה19 יחד. בהחלט מדהים. רבות מהתמונות הן תמונות סלפי שמצולמות באמצעות הסמארטפון. למה אנחנו כל כך אוהבים לצלם תמונות סלפי ומדוע אנחנו כל כך אוהבים לראות אותן? מה בעצם אומרת תרבות הסלפי על העולם שבו אנו חיים?

קצת פסיכולוגיה.

ד"ר טרי אפטר, מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קיימברידג', טוענת שבמאה ה-15. תמונה ביטאה את חשיבותו של האדם המיוצג. אנשים בעלי יכולת ומשאבים היו להוטים לשלוט בייצוג העצמי שלהם ובתמונותיהם המופצות, משום שפורטרט עצמי הוא בעצם דימוי עצמי והצורה בה אנו מגדירים את עצמנו.

צ'ארלס הורטון קולי, סוציולוג אמריקאי בעל השפעה על המחקר הסוציולוגי והפסיכולוגי, פיתח את תיאוריית "העצמי שבמראה". תיאוריה זו מציגה את היחס בין "האני" שלנו לבין האופן בו אנו נתפשים על ידי זולתנו. זהות האדם - טוען קולי - אינה דבר נתון, מולד או נרכש, אלא מתפתח בתהליך הדרגתי תוך כדי מגע האדם עם סביבתו. מגעים אלו כפופים לאופן שבו אנו מפרשים את יחסה של הסביבה אלינו. פרשנות זו הופכת להיות חלק בלתי נפרד מדימויינו העצמיים ובעצם מהווה את הבסיס למושג ה"עצמי" המתפתח שלנו.

כיום אנו יכולים לצלם תוך שניות ספורות תמונת סלפי ולהפיץ אותה לאלפי אנשים בכל זמן. כך השפעתם של אחרים על ערכנו העצמי גדלה משום שכפי שאמר קולי: "האדם אינו מה שהוא חושב שהוא וגם אינו מה שאחרים חושבים שהוא, אלא מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא". מכאן הטענה הרווחת שיכולת הפצת התמונה במהירות הובילה אותנו להשקיע יותר בצילומי סלפי כחלק מפעולת הקרנת הזהות שלנו על אחרים. כל תמונה נוספת שנפרסם על עצמנו מקדמת זהות בצורה מסוימת וסביר יותר שאחרים יאמצו אותה.

ובכל זאת, למה אנחנו אוהבים להסתכל על אחרים?

אנו מבחינים קודם כל בפרצופים.

פרצופים אנושיים תמיד היוו מנגנון שמושך תשומת לב רבה. רובנו מקדישים זמן לפרצופים יותר מכל דבר אחר שאנו עושים ובניסויים שונים נמצא שאנשים מגיבים לפרצופים באופן שונה מתגובתם לאובייקטים אחרים.

על פרצופים מסתכלים יותר

המדיה החברתית אינה יוצאת מן הכלל בעניין זה. מחקרי מעקב פנים מוכיחים שהעין של הגולש ברשתות החברתיות נמשכת קודם כל לתמונת הפרופיל בפייסבוק. יותר מכך, תמונות אינסטגרם שמכילות פרצופים אנושיים זוכות לכמות התייחסות גדולה יותר מאלה שאינן מכילות.

פרצופים מסובבים לנו את המבט.

פרצוף לא רק כופה עלינו לצפות בו, אלא גם מניע אותנו לפעולה. במהלך גלישה באינטרנט אנחנו גם עוקבים אחרי העיניים של האנשים על המסך. מבט ישיר למצלמה עשוי ליצור קשר ישיר עם הצופה.

אפילו שמדובר בתינוק - הוא גורם לנו להסתכל ימינה

מבט ימינה או שמאלה ינחה את הקורא להביט לשם. אנחנו מאומנים מאז הלידה לעקוב אחרי מבטם של אחרים ואחרי חיצים המכוונים אותנו למקום שאנו מחפשים.

צפייה בפרצופים יוצרת אמפתיה.

רדיולוגיה הוא ענף ברפואה העוסק באמצעי דימות רפואיים. מחקר שנעשה בתחום הוכיח שהצגת תמונות החולים לצד רישומים שבהם צופים הרופאים בביקורי החולים, עשוי לשפר את ההתייחסות והטיפול של הרופאים לחולים.

אז סלפי הוא חיובי או שלילי?

שיפור הערך העצמי.

רבים חושבים שצילום סלפי מבטא נרקיסיזם וריקנות של המצטלם, אבל השפעתו הגדולה היא דווקא בחיזוק הדימוי העצמי של נשים. על פי סקרים, תמונות סלפי ובכלל תמונות מחמיאות אחרות, ברשתות החברתיות, גורמות לנשים להרגיש בטוחות יותר בעצמן ומודעות יותר להופעתן. בקרב נערות תחושת הביטחון אפילו מעצימה יותר.

פגיעה ביחסים עם הסביבה.

אובר – סלפי עלול להיות בעייתי. מחקרים מראים שפרסום יתר של תמונות ברשתות החברתיות עלול להזיק למערכות יחסים. מחקר אנגלי מצא שפרסום תמונות בתדירות גבוהה מעלה את הסבירות להתרחקות החברים. הסיבה לכך היא שחברים שאינם בדרגת קרבה גבוהה אינם אוהבים להתייחס למי שמשתף כל הזמן תמונות של עצמו.

פסק הדין.

האם סלפי הוא רע או טוב? התשובה היא כמו תמיד באמצע. בקצרה יש לומר שנדמה שאם צילום סלפי משמש ככלי לשיפור הערך העצמי ולתיעוד זיכרונות טובים ולא יותר מכך – אז אין בכך בעיה.

בונוס – 5 מהלכי סלפי יוצאי דופן:

מלון 1888 האוסטרלי – המלון מציע סיור מצולם באמצעות תמונות אינסטגרם. בלובי המלון ישנה "מסגרת סלפי" והאורחים מוזמנים לצלם תמונות שיוקרנו על מסכים בסמוך לקבלה. בעזרת תיוגם של המצולמים יכול המלון לאסוף את התמונות לאתר שלו או לכל פלטפורמה אחרת ולהשתמש בהם בצורה שיווקית.

משקפי Warby Parker

משקפי Warby Parker – החברה השיקה תכנית בשם "נסו זאת בביתכם" והיא מציעה למשתמש לצלם את עצמו ולהיעזר בחבריו – לצורך בחירת הזוג האהוב עליו מתוך 5 זוגות. החברה גם מציעה לפרסם תמונות בדף הפייסבוק הרשמי שלה ולקבל דעת מומחה לצורך בחירה.

Dove (שמפו) – החברה הזמינה נשים עם שיער מתולתל לצלם עצמן ולהסביר מה הופך את התלתלים שלהן לחלק בלתי נפרד מהן. נשים רבות נענו לאתגר וצילמו תמונות סלפי של תלתליהן.

משקפי Ray-Ban

חובבי מוזיאונים – לפני כשנתיים צילמו חובבי מוזיאונים רבים תמונות סלפי שכוללות מיצגים רבים ותערוכות תחת #האשטאג מיוחד ל"יום חובבי המוזיאון" (museumSelfieday#).

משקפי Ray-Ban – החברה השיקה אפליקציה ייעודית שמאפשרת ליצור תמונות אמנותיות במיוחד.


פוסטים אחרונים
ארכיון